Musemåtte med Dansk Motor Finans
Musemåtte med Dansk Motor Finans

Digital leasing- og softwareforretning lander et stabilt regnskab i en bilbranche med udfordringer

Dansk Motor Finans trodser COVID-19, nye afgiftsregler og en udfordringsrig bilbranche, ved at levere et stabilt regnskab på tocifret million beløb – for tredje år i træk.

Dansk Motor Finans A/S øger både omsætning og det endelige resultat i 2021-regnskab.

Den jyske virksomhed der pt. beskæftiger 12 medarbejdere, kan i sit nyeste regnskab for 2021 fremvise et årsresultat på 12 mio. kr. efter skat, mod forrige års resultat på 10,5 mio.

Omsætning i 2021 landede på 91 mio., mod forrige års omsætning på 56,7 mio. En forøgelse på over 38%, som kan tildeles væksten i virksomhedens leasingafdeling.

Virksomheden har et stort digitalt mindset, og til trods for den positive vækst, har det ikke været nødvendigt at ansatte flere medarbejdere på baggrund af den software, som virksomheden udvikler in-house.

 

Forventninger til 2022

“Vi forventer et lige så spændende og sjovt år i 2022, hvor agilitet og fleksibilitet er nøgleordene for en sund forretning. I en digital virksomhed, vil årsregnskabers resultater altid være en kombination af forudseenhed, simplicitet og flid. Det har båret frugt de seneste par år, og det forventer vi også i 2022, trods en tung start med stigende forbrugerpriser og lavere udbud i bilmarkedet” – Direktør, Rasmus Sandvej Juulsen

Dansk Motor Finans udvider til MY GARAGE

Dansk Motor Finans udvider nu til det eksklusive bilhus My Garage i Vejle. Denne udvidelse giver Dansk Motor Finans mulighed for at bidrage med vores ekspertise inden for værdifastsættelse af køretøjer og import af biler til det luksuriøse bilmekka.

Kim sidder i bil

Rentestigning på leasingaftale betyder…

Vi modtager ofte spørgsmålet: “Hvor stor betydning har renten for leasingbiler?” Den globale og nationale rente er steget betydeligt i det seneste år, men hvordan påvirker det dine kunders leasingaftaler økonomisk?

Vi er flyttet til Kolding i nyt domicil

Dansk Motor Finans har netop markeret vores 5-års jubilæum ved at flytte ind i nye lokaler i Kolding. Rasmus Sandvej Juulsen udtaler sig om den store investering og om tilføjelsen af nye kompetencer i Dansk Motor Finans.